Kömür Büyüsü

Günümüzde büyü denilince insanlar gerçekle bağdaşmayan boş işler olarak bakmaktadır. Oysa çok da uzak olmayan geçmişte insanlar nereyse hayatlarını büyüler üzerine kuruyorlardı. Her türlü şahsi sorunlarına derman bulmak için büyülerden medet umuyor, sevmedikleri insanlara zarar vermek için de büyü yaptırma yolunu tercih ediyorlardı. Orta çağın başlarında büyü yapan insanlara özel statüler veriliyordu. Tek Tanrılı dinlerin yayılmaya başlamasıyla bu zararlı uygulamaların yapılması yasaklandı. Günümüzde eskisi kadar dikkate alınmasa da büyü uygulamaları yapılmaya devam etmektedir ve kömür büyüsü de bu uygulamalar arasında yer alır.

Günümüzde Büyü Uygulamaları

Büyüler yüzyıllardan beri dünyanın her köşesinde uygulanmaktadır. Geçmişten günümüze bir çok büyü uygulamalarını anlatan kitap gelmiştir ve zamanımızda uygulanan birçok büyünün bilgilerine bu kitaplardan ulaşılmaktadır. Dünyada ticaretin yaygınlaşması ile insanlar sürekli yer değiştirmeye başlamış ve büyü hakkındaki bilgilerini gittikleri yerlerde anlatmışlardır. Günümüzde uygulanan birçok büyünün temeli çok eski çağlarda yatmaktadır.

Büyüler yapılış amaçlarına göre ak büyüler ve kara büyüler olarak ayrılır ki kömür büyüsü kara büyüler arasında yer alır. Bir de çok kötü amaçlarla yapılan kırmızı büyüler vardır fakat haklarında yeterli bilgi olmadığı için günümüzde uygulanmamaktadır. Aşık etmek, bağlamak ya da kısmet açmak gibi uygulamalar ak büyü sınıfında yer alır. Bu büyülerin yapılış amaçları nispeten daha masum kabul edildikleri için bu sınıfa dahil edilmişlerdir.

Ayırmak, kısmet kapatmak, hasta etmek hatta öldürmek amaçlı yapılan büyüler kara büyü sınıfındadır. Bu büyüler insanların salt kötülüğünü amaçlar ve son derece tehlikeli uygulamalardır.

Büyülerde Kömür Kullanılması

Literatürde direkt kömür üzerine yapılan büyüler bulunmasa da kömürden yararlanılan uygulamalar vardır. Kömürden yararlanarak yapılan uygulamalara kömür büyüsü dendiği de olmaktadır. Özellikle kara büyü uygulamalarında kömür kullanıldığı görülmektedir. Kömür hem tabiattan çıkan hem de siyah renk bırakan bir maddedir. Kara büyüler içim vefk hazırlanırken kalem yerine kömür kullanıldığı görülmektedir bu uygulamanın büyünün daha güçlü olmasını sağlayacağı düşünülmektedir.

Büyü uygulamaları esnasında malzemelerin yakılması da söz konusu olmaktadır. Malzemeler yakılarak kömür haline getirilir. Yakma esnasında uygulanan işlemler ve söylenen tılsımlar büyünün etkili olmasını sağlar. Yakma yoluyla yapılan uygulamalar sadece kara büyülerde değil ak büyüler içinde de görülür.

 

4

2 Responses

  1. çakır
    Eylül 10, 2019
  2. ali kerem
    Eylül 11, 2019

Write a response